ďťż

Wyobraź sobie ze jesteś średniowiecznym rycerzem...

marcin98721 - 2007-12-22, 20:37
Dobry Wieczór
Mam wielką prośbę odnośnie zadania domowego z Historii oto pytanie:

Wyobraź sobie że jesteś średniowiecznym rycerzem. Wyjaśnij jak funkcjonuje społeczeństwo feudalne i odpowiedz na pytanie czy odpowiada ci życie w tamtych czasach. Rozwiń temat na co najmniej 15 zdań.
Ja nic z tego nie wiem gdyż nie było mnie wtedy w szkole byłem w szpitalu Bardzo proszę o pomoc w tym zadaniu. Ja już za to raz dostałem ocenę niedostateczną. Mam nadzieje że zrozumiecie i pomożecie Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.
Pozdrawiam
Marciuch - 2007-12-23, 14:46
Na kiedy to zadanie?marcin98721 - 2007-12-23, 15:49
na 3 styczniamarcin98721 - 2007-12-27, 13:11
to jak pomożecie mi?
Marciuch - 2007-12-27, 13:39
Wiesz co, jeśli Cię to usatysfakcjonuje, to zapodam Ci w ciągu najbliższych dni jakieś cytaty z różnych podręczników na ten temat, a Ty to sobie ułożysz sam, co, może być?marcin98721 - 2007-12-27, 14:20
ok niech będzie dzięki;)Marciuch - 2008-01-01, 16:47
No, więc, tak, jak mówiłam - dam Ci parę fragmentów na temat systemu feudalnego w Polsce i w Europie. Ocenić jednak musisz Ty sam

SYSTEM FEUDALNY W EUROPIE

1. Beneficjum - precarium.
System feudalny w Europie zaczął się kształtować już w VI wieku podczas zajmowania Galii przez Franków (Chlodwig). W czasie podboju Galii Frankowie zastali tam wielkie latyfundia uprawiane przez kolonów i niewolników oraz wolnych chłopów uprawiających swe działki. Wojownicy frankijscy osadzani na ziemi wzmacniali warstwę wolnych chłopów. Arystokracja frankijska obdarzana przez króla nadaniami wzmacniała dużą własność ziemską. Wynagradzanie urzędników odbywało się również poprzez nadawanie ziem w użytkowanie, tzw. beneficjum (dobrodziejstwo). Było ono dożywotnie. (...) Inną formą było precarium - wydzierżawianie ziemi przez Kościół w zamian za niewielki czynsz roczny. Właściciele ziemscy z reguły dzielili swą ziemię na dwie części: folwark (na którym gospodarowali sami ze służbą) oraz łany chłopskie, na których pracujący płacili panu roczny czynsz i odrabiali pańszczyznę.

2. System wasalny. Komendacja.
(...) Komendacja była uroczystym aktem oddawania się pod opiekę możnego pana (seniora), składania mu przysięgi na wierność wraz z symbolicznym wkładaniem swych rąk w jego ręce. Senior wręczał wasalowi przedmiot symbolizujący lenno (miecz, pierścień, chorągiew), powierzając mu w ten sposób władzę nad lennem. Nazywało się to inwestyturą. Tego rodzaju umowa miała charakter osobisty i w razie śmierci wasala lub seniora musiała być odnawiana.
Prawa i obowiązki wasala:
- był zobowiązany do pełnienia służby u seniora (najczęściej wojskowej) w zamian za co senior miał go chronić przed krzywdą i pomagać mu;
- wasal mógł być sądzony tylko przez wasali równych sobie.
Prawa seniora:
- prawo bicia monety;
- prawo pobierania cła od towarów;
- wydawali zezwolenia na produkcję określonych towarów;
- mogli toczyć prywatne wojny między sobą.
Największym seniorem w okresie rozkwitu średniowiecza był król. Jego wasalami byli książęta i hrabiowie (drabina feudalna). Wykształciła się norma bezpośredniej podległości w myśl zasady: "Wasal mego wasala nie jest moim wasalem" (wyjątek: Anglia pod rządami Normanów). (...) Z czasem panowie feudalni budowali własne warowne siedziby (zamki) silnie ufortyfikowane, początkowo z drewna, później z kamienia. Mieszkali tam razem z rodziną, służbą i załogą wojskową.

3. Immunitet.
Bardzo często urzędnicy królewscy, szczególnie poborcy podatków i sędziowie dopuszczali się zdzierstw i nadużyć. Dlatego też możni panowie, świeccy i duchowni starali się o królewski przywilej włączenia ich posiadłości i ludności w nich zamieszkałej spod władzy urzędników. Taki przywilej nazywał się immunitetem. Uzyskawszy immunitet pan feudalny przyjmował na siebie funkcje urzędników królewskich. (...)

4. Świadczenia feudalne.
Renta feudalna to system świadczeń składanych feudałowi przez poddanych. Zaliczamy do niej:
1) Czynsz - renta płacona w pieniądzu (najczęściej roczna);
2) Pańszczyznę - renta odrobkowa (darmowa praca na polu feudała, początkowo kilka dni w roku, później kilka dni w tygodniu);
3) Daninę - renta naturalna, składana w produktach;
4) Pogłówne - podatek w gotówce lub naturze "od głowy" (...)

5. Miasto w średniowieczu.
(...) Życie miasta koncentrowało się na rynku. Dla bezpieczeństwa otaczano je murami. Miasto podlegało seniorowi, który w stosunku do jego mieszkańców wykonywał swe prawo feudalne, nakładał nowe ciężary i ściągał daniny. Podlegały mu samorząd miasta oraz sądownictwo. Miasta mogły w średniowieczu stanowić własność królów, książąt i hrabiów, a także biskupów i opatów. Z czasem na mocy układu uzyskiwały zwolnienie od ciężarów i władzy seniora w zamian za określoną daninę pieniężną.
Funkcje miast: centrum handlu, ośrodek władzy i kultury, część systemu obronnego państwa.
Społeczność miast: bankierzy, kupcy, mistrzowie cechowi, czeladnicy, inni pracownicy najemni, biedota miejska. (...)

Źródło: Marian Toporek "Historia powszechna w pigułce", Małopolska Oficyna Wydawnicza KORONA, wydanie IV, Kraków 1998, str. 80-82.

P.S. Tu w sumie masz wszystko, ale jak dzisiaj jeszcze zdążę, to może jeszcze coś skrobnę z jakiejś innej książkimarcin98721 - 2008-01-01, 20:16
ok dzięki ci wielkie może jeszcze dzisiaj zdążę napisać ;)marcin98721 - 2008-01-11, 18:14
no i dostałem 4 za to zadanie i to dzięki waszemu forum :)
jeszcze raz dzięki ;)Marciuch - 2008-01-11, 22:57
:)Acid Cross - 2008-02-04, 02:38
Kurde, że za moich czasów nie było takich fajnych zadań domowych
Łatwo by było o dobre oceny.js_5 - 2008-02-06, 20:19
Nooo, to prawda Ale cale szczescie teraz saTomek_Leszno - 2009-03-01, 18:49
Witam Wszystki .Ja mam wlasnie taka sama prace i nie wiem co mogl bym jeszcze do niej dodac .Macie moze jeszcze cos ciekawego???

Z góry dziękuje.

Tomek